Obóz terapeutyczny w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Jawor”

W dniach 02.07.2018 – 14.07.2018 przedstawiciele Stowarzyszenia Wsparcie uczestniczyli w obozie terapeutycznym, który odbył się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Jawor”. W zajęciach uczestniczyło 20 osób uzależnionych, współuzależnionych wraz z rodzinami, a podczas wydarzenia przeprowadzono 60 godzin zegarowych zajęć terapeutycznych, które zostały poprowadzone przez Certyfikowaną przez PARPA Specjalistkę Psychoterapii Uzależnień – Monikę Wróbel.  

Obóz terapeutyczny miał na celu rozwój i wzmacnianie kompetencji społecznych przedstawicieli Stowarzyszenia Wsparcie. Udało się tego dokonać dzięki następującym metodą pracy: zajęcia edukacyjne, treningi i warsztaty, jak również spotkania plenerowo – integracyjne.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym sprawozdaniem naszej pracy:

  • Po obiedzie, w dniu 02.07.2018 odbyło się pierwsze spotkanie uczestników na którym miedzy innymi: zostały przypomniane wszystkie normy związane
    z funkcjonowaniem grupy, omówione zasady korzystania z obiektu. Omówiony został również program zarówno merytoryczny jak i dotyczący wspólnego wypoczynku, określono wspólne cele, oczekiwania oraz indywidualne potrzeby uczestników grupy. Wypracowano wspólne reguły postępowania określonych na drodze wyboru i akceptacji  przez wszystkich członków grupy. Czas trwania zajęć wyniósł 3 h.
  • W dniu 03.07.2018 zrealizowano zajęcia z zakresu świadomości emocjonalnej. Uczestnicy pracowali warsztatowo nad rozpoznawaniem uczuć i tworzenia słownika do ich wyrażania, uczyli się również dostrzeganie powiązań między uczuciami, myślami i reakcjami.  Obozowicze chętnie brali udział w zajęciach i zaangażowaniem pracowali podczas ćwiczeń. Zajęcia odbywały się w godzinach dopołudniowych i  popołudniowych i trwały 6 h.
  • W dniu 04.07.2018 uczestnicy dowiedzieli się, jak  panować nad  własnymi emocjami poprzez  rozpoznawanie różnicy między uczuciami a działaniami, jak również nabyli wiedzę z zakresu panowania nad impulsami. Warsztatowo ćwiczono rozmowę z samym sobą poprzez  prowadzenie „dialogu wewnętrznego”. Na koniec dokonano podsumowania dnia. Zajęcia odbywały się w godzinach dopołudniowych i popołudniowych i trwały 6 h.
  • W dniu 05.07.2018 kontynuowano zajęcia z zakresu panowania nad emocjami. Zakres tematyczny obejmował jasne stawianie pytań i wytyczanie celów., oraz uważne wysłuchiwanie innych osób. Uwaga uczestników została skupiona również na pomaganiu innym. W ramach warsztatu komunikacji zaproponowano  ćwiczenie „Głuchy telefon”, które  to wyzwoliło wiele emocji wśród uczestników. W godzinach popołudniowych obozowicze uczestniczyli w zorganizowanym wyjeździe kolejką kołową na tamę solińską. Zajęcia odbywały się w godzinach dopołudniowych i wieczornych i trwały 6 h.
  • W dniu 06.07.2018 przeprowadzono zajęcia z zakresu radzenia sobie ze stresem. Obozowicze rozwijali umiejętności radzenia sobie z napięciem pojawiającym się w trudnych sytuacjach, jak również rozpoznawali oznaki stresu. Omówiono techniki radzenia sobie ze stresem oraz przybliżono  znaczenie pozytywnego myślenia. Warsztatowo ćwiczono  relaksację. Obozowicze poznali i ćwiczyli techniki relaksacyjne: relaksację przez oddech w Grocie Solnej, wizualizację, medytację i kinezjologię. Zajęcia odbywały się w godzinach dopołudniowych i popołudniowych i trwały 6 h.
  • Zajęcia w dniu 07.07.2018 rozpoczęły się rejsem statkiem po jeziorze solińskim, natomiast po powrocie do ośrodka zrealizowano warsztaty ukierunkowane na wzmacnianie pozytywnego myślenia. Uczestnicy aktywizowani byli do wydobywanie swoich mocnych stron, wskazania pozytywnych i atrakcyjnych celów w życiu, dostrzegania pozytywnych cech u innych i wyrażanie ich.  Kształtowali umiejętności pozytywnego myślenia o sobie i o świecie. W ramach pozytywnego myślenia w godzinach wieczornych zorganizowano bal przebierańców, podczas którego uczestnicy wykazali się niezwykłą kreatywnością w przygotowaniu strojów. Zajęcia odbywały się w godzinach dopołudniowych i  popołudniowych i trwały 6 h.
  • W dniu 08.07.2018 obozowicze dowiedzieli się, jak rozumieć swoje i cudze uczucia. Poprzez sesję warsztatową rozpoznawali uczucia przeżywane w różnych sytuacjach oraz ich poznawali sposoby na ich ujawniania oraz uświadamiania. Po południu w wolnym czasie część uczestników obozu wybrało się do miasta Sanoka w celu zwiedzenia Muzeum zamku oraz Skansen. Wieczorem zorganizowano ognisko integracyjne podczas którego obozowicze prezentowali swoje wokalne umiejętności. Zajęcia odbywały się w godzinach dopołudniowych i popołudniowych i trwały 6 h.
  • W dniu 09.07.2018 zrealizowano zajęcia wprowadzające w koncepcję rozumienia uczuć innych osób. Uczestnicy zostali wdrożenie w tematykę akceptowania uczuć przeżywanych przez inne osoby, rozumienia empatii oraz respektowanie różnic w uczuciach u innych ludzi. Celem zajęć terapeutycznych była  pomoc  w nauczeniu się nowych, bardziej dostosowanych sposobów nawiązywania relacji i wyrażania w nich siebie. Obozowicze poprzez udział w zajęciach terapeutycznych mieli okazję, do poznania emocji i zachowań, tym samym poznając siebie lepiej. Zajęcia odbywały się w godzinach dopołudniowych i popołudniowych i trwały 6 h.
  • W dniu 10.07.2018 obozowicze zaznajomili się ze strategią pracy w grupie. Nabyli wiedzę na temat pracy z grupą, oraz znaczenia ról pełnionych w grupie. Równocześnie wskazano na różne zjawiska zachodzące w grupie. Jako przykłady głównych cech grupy, uczestnicy wskazali obecność silnej, osobistej „grupy wsparcia”, predyspozycje do dostrzegania dobrych stron, nawet w sytuacjach trudnych i problematycznych, szerokie wykorzystywanie umiejętności rozwiązywania problemów, dzielenia się własnymi problemami i obawami z innymi i podtrzymywanie relacji przyjaźni. Po południu  obozowicze w ramach konstruktywnego spędzania czasu wolnego wybrali się na basen w Lesku. Zajęcia odbywały się w godzinach dopołudniowych i popołudniowych i trwały 6 h.
  • W dniu 11.07.2018 w ramach zajęć zrealizowano warsztat dotyczący rozwijania umiejętności podejmowania decyzji, jak również dokonano przykładowej analizy  podejmowanych działań i przewidywanie ich konsekwencji. Uczestnicy za pomocą ćwiczeń rozpoznawali, czy przy podejmowaniu decyzji kieruje myśl czy uczucie. Po południu obozowicze jechali kolejką wąskotorową, która w ramach wzmocnienia duchowości przybliżała obozowiczom obcowanie z piękną przyrodą. Zajęcia odbywały się w godzinach dopołudniowych (4h) i wieczornych (2h) i trwały 6 h.
  • W dniu 12.07.2018 dokonano podsumowania zajęć obozowych oraz  przygotowano pokaz slajdów z fotograficzną dokumentacją zrealizowanych zajęć.  Pojawiły się też propozycje nowych tematów, które mogłyby się pojawić np. podczas zajęć warsztatowych. Na koniec każdy uczestnik miał przylepioną na plecach  kartkę z napisem „cenię Cię za to że…”, którą wypełniali po kolei pozostali obozowicze. Przygotowano również zabawę „Echo”, która pozwoliła na krótka charakterystykę każdego uczestnika. Spotkanie to było bardzo emocjonujące. Zajęcia odbywały się w godzinach dopołudniowych i trwały 3h. Po południu  obozowicze w ramach konstruktywnego spędzania czasu wolnego zorganizowali zawody w siatkówkę, zwycięzcy otrzymali nagrody. Uczestnicy obozu terapeutycznego skorzystali z urządzeń rozrywkowych w Wesołym miasteczku znajdującym się na Zaporze Solińskiej. Inni wybrali się na basen w Lesku, oraz wypoczywali nad jeziorem solińskim korzystając z rowerów wodnych, pozostali zdecydowali się odwiedzić Ogród Biblijny w Myczkowcach, który poprzez odpowiednie rośliny i specjalną scenerię, przybliża krajobraz Ziemi Świętej i realia, w jakich rozgrywały się wydarzenia opisane w Biblii.
  • W dniu 13.07.2018 zorganizowano dla uczestników pożegnalną wyprawę Off Road. Bieszczady słyną ze swej dzikości i pięknych krajobrazów, które są niedostępne dla zwykłych samochodów osobowych. Dlatego też bardzo często samochody terenowe są wykorzystywane do tego, aby bezpiecznie dojechać w najciekawsze zakątki Bieszczadów. Obozowicze jadąc  w 4 napędowych UAZ-ach, które poza dostarczeniem niezapomnianych wrażeń uczestnikom, pokazały i nauczyły  jak korzystać ze sportów motorowych w zgodzie z innymi i samą przyrodą. Obozowicze poznali okolice Komańczy, z  widokowymi wzgórzami nazywane „Połoninami Pogórzańskimi,  podziwiali widoki ze szczytów, przeprawili się przez rzekę Osława, oraz zobaczyli mosty linowe, łemkowskie chyże, kamienne piwnice, liczne kapliczki i w każdej z mijanych miejscowości użytkowane przez wiernych obrządku wschodniego cerkwie znajdujące się na Szlaku Ikon Doliny Osławy. Po południu część grupy skorzystała z Parku linowego w celu przełamania lęku.
  • W dniu 14.07.2018 w godzinach dopołudniowych nastąpiło wymeldowanie
    z hotelu i powrót do Mysłowic.